Domuz Gribi , Kuş Gribi Mücadelesi Dezenfeksiyon Hizmetleri

Domuz Gribi (H1N1) Swine Flu 

İlk olarak Meksika'da ortaya cıkan domuz giribi ingilizcesi Swine Flu virüs kodu: A (H1N1), daha once insanlarda ve domuzlarda rastlanmayan bir virüs olarak tanımlanıyor. Klasik grip ile belirtileri nerdeyse aynı olan domuz gribinin karekteristik özelligi kuş gribi veya klasik grip ile aynı değildir. 

Domuz Gribi A (H1N1) Nedir? 

Klasik grip ile aynı belirtileri taşıyan domuz gribi, bulaşma yöntemleride neredeyse aynı. Öksürük, hapşırma hatta tokalaşa yolu ile kolaylıkla bulaşan domuz gribinin diğer griplerden en bariz ayrıcalığı A (H1N1) karekterini taşıyor olması ve klinik bir labaratuvar incelemesi olmadan tespit edilmesi neredeyse imkansız olmasıdır. 

Domuz Gribi A (H1N1) Bulaşıcımıdır?

Domuz gribi insandan insana kolaylıkla bulaşabilen bir virüstür. Öksürükle ortaya cıkan zerreler hatta solunum yolu ile bulaşabilen bir virüs olduğu ifade edilen domuz giribinin kaynağının bilinmedigi ifade edilmektedir. Hasta insanlardan uzak durulması gerektigini açıklayan Dünya Sağlık Örgütünün web sitesinde, Öksürme veya hapşırma esnasında agızın kapatılması gerektigi ve ellerin sürekli temiz tutulması gerektiği açıklanmakta. 

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? 

Klasik gripler ile neredeyse aynı olan domuz gribi belirtileri, ateş, öksürük, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı, bazen kusma ve ishal olarak belirtilmektedir.