Güve

GÜVE ( LAPİDOPTERA:TINEIDEA )

Kelebeğin vücudu ve kanatları homojen olarak parlak altın renginde,kanat açıklığı 13 mm,olgun larva 13 mm dir.Dişi kelebek yumurtalarını gıda ortamına yapıştrarak tutturular. Larvalar kendilerine bir kokon örerek içerisinde beslenirler. Gıda bitince tekrar bir tüp daha örerek orada beslenmeye devam ederler. Bu tüp ler elbiselerin yaka aktdikiş aralan,kokuk alt vb. yerlerde bulunur ağların varlığı ile içerisinde güve olduğu anlaşılmaktadır. Larvalar yün,ipek,kürk,deri gibi materyalleri mobilya döşemelerini yiyerek önemli zararlara neden olurlar. Uygun olmayan ortamda kokon içerisinde 8-24 ay dormant halde kalabilirler. Uygun koşullarda larva dönemi 30-35 günde tamamlanır. Pupa dönemi yazın 8-10 gün, kışın 21-28 gün sürer. Isıtılan binalarda yılda 3-4 döl, ısıtılmayanlarda 1 döl verir. 

Güve 3mm uzunluğunda oval şekilde olan bir böcektir.Güve yaşadığı ortama bağlı olarak 8mm kadar büyüyebilir. İlk oluşumunda kurtçuk olarak yaşayan güve ilerleyen dönemlerde kelebeğe dönüşür. Güve nin vücut yapısı ovaldir. Güve insanlara zarar vermez sadece, eşyalarımıza ve yiyecek maddelerimize zarar verir. Güve her türlü hayvan kılından olan eşyanın üzerine yerleşebilir ve bunlarla beslenir. Güvenin kulakları göğsünün arka kısmındadır. Dışardan bakan için küçük bir oyuk gibi gözüken güve kulağında ince bir zar bulunur. Bu zarın arkasında hava keseleri vardır. Güvenin en büyük düşmanı yarasadır. Güvenin çıkarttığı ses yarasanın algılama sistemine zarar verir. Sesi yayan güve yarasayı rahatsız eder, bu sebepten yarasa güvenin tatsız bir av olacağını düşünerek uzaklaşır. 
Tufts üniversitesinde bilim adamları yaptıkları araştırmada güvenin sinir sistemini incelemişlerdir. Amaçları güvenin yarasadan nasıl kurtulabildiğini anlamaktır. Yarasadan gelen titreşimler, güvenin kulağına 2 lif sayesinde gönderiliyor. Yarasalar gece uçarken yüksek sesli çığlıklar atarlar. Güve bu çığlık sayesinde avının uzaklığını belirler. 
Bu çok hassas radar sayesinde en küçük avlarını bile bulabilirler. Yarasa çığlığını duyan güve çığlığın ters yönüne doğru dalgalanma yaparak uçar. Yarasanın gelişine göre ters hareket eden güve av olmaktan kurtulabilir. Güve insanların duyamadığı 3.200m uzaklıktaki sesleri duyabilecek kapasiteye sahiptir. Güvenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Halk arasında en fazla bilinen güve çeşitleri; halı güvesi, kürk güvesi, fıstık güvesi, perde güvesi, buğday güvesidir. Bu güve çeşitlerinin en zararlısı kürk güvesi olarak bilinir. Kürk güvesinin ön kanatları siyah ve kahverengi noktalarla kaplıdır. Kürk güvesi larvaları için ipeksi sıvı salgılar ve larvalar bu salgının kozası içinde olgunlaşmayı bekler. Kürk güvesi insanların eşyalarına fazlasıyla zarar verir.

GÜVE ÇEŞİTLERİ 
Meyve güvesi
Şeftali ve fidanlarda bulunan meyve güvesi meyve ve sürgünlere büyük oranda zarar verir. Meyvelerin suyunu emerek çürümesine neden olur. Ürün kalitesi düşer.

Tahıl güvesi
Tahılla beslendiği için adına tahıl güvesi denir. Tahıl güvesi tahılların içini yer kabuğunu bırakır. Tahıl güvesini ekinlerde, tahıl ambarlarında çokça görebiliriz. Tahıl güvesi insanı ısırmaz maddi olarak büyük zararlara yol açar. Güve çok ve hızlı çoğalan bir haşeredir. 

Odun güvesi
Bu güve adından anlaşılacağı gibi ismini ahşap, ağaç, tahta vb eşyaların üzerinde barındığı için alır. Odun güvesi evdeki eşyalara zarar verir, insanları ısırmaz.

Halı güvesi
Halı güvesi evimizin bütün alanlarına zarar veren bir haşeredir. Kumaş, deri, kaşmir, kıl, kürk, ipek ve yünlü kumaşları kemirerek büyük maddi kayıplara yol açabilir. Halı güvesi yumurtasını elbiselerimizin yaka altlarına, koltuk altlarına dikiş kenarlarına kendi ördüğü koza içerisinde bırakır.

Deri güvesi
Deri güvesi hayvan derisi ile yapılan eşyaları ve hayvansal ürünleri kemirerek beslenme sağlar. Evimizde deri, kıl, ipek, kaşmir vb hayvansal ürünlerin bulunduğu her şeyi kemirebilir. Evlerde rastlayabileceğimiz deri güvesine deri fabrikalarında, elbise depolarında ve büyük atölyelerde olmak üzere birçok yerde rastlamak mümkündür.