Kertenkele

Kertenkele (Lacertilia) alt takımından (lacertidae) türlerine verilen genel isimdir. Kertenkele canlısının yeryüzünde 3000 den fazla türü yaşar. Sıcak iklim seven kertenkele, soğuk iklime dayanıklı değildir. Kertenkele hayvanının yeraltında yaşayan, suda yüzen, havada uçan renk değiştirebilen birçok türü bulunur.Kertenkelenin derisi pullu ve pütürlü bir yapıdadır. Karın pulları yanlarında ve sırt bölgesinde olan kertenkele daha iri yapıda olur. Kertenkelelerin çoğu 4 ayaklı,2 ayaklı, bazense ayaksız olabilir. Kertenkelenin her ayağında 5 tane parmak bulunur. Bu parmaklarda çok gelişmiş tırnaklar bulunur. Kertenkelenin yeraltında yaşayan türünün dışında diğer kertenkele türlerinde, dışkulak deliği bulunur. Bazı kertenkele türlerinde ağaçlara asılıp tutunmak için uzun ve kuvvetli kuyruk yapıları bulunur. Kertenkelenin kuyruğu koptuğunda yerine yeni kuyruk gelir. Kertenkelenin kopan kuyruğunun yerine gelen yeni kuyruk eskisi gibi olmaz, yeni kuyrukta omurga bulunmaz. Kertenkelenin avını yakalamaya yarayan uzun, yapışkan tükürük salgılayan bir dili vardır. Kış mevsimi geldiğinde kertenkele kış uykusuna yatar.Kertenkele kış yatağını hazırlamak için çengel tırnaklı ayalarından yardım alır. Kertenkele ayakları ile yere çukurlar açar. Kışın bu çukurlarda uyur. Kertenkele kışın güneşlenmekten büyük keyif alır. Bazı kertenkele türleri bulunduğu yerin rengini alır, kertenkele Kertenkele düşmanından kaçarken kuyruk bölümünden biraz kopartır ve olduğu yere bırakıp kaçar. bu şekilde hem avını kolay yakalamış olur hem de düşmanlarından korunmuş olur.Kertenkele bitkisel ve etçil olarak beslenebilir. Kertenkele balık, balık yumurtası, böcek, karınca ve meyveleri yiyerek hayatını sürdürür. Kertenkele çiftleşme sonrasında yumurtasını kendi kazarak yaptığı yuvasına bırakır. Burada uygun sıcaklık ve ortamda kertenkele yumurtaları çatlar ve yavrular çıkar. Bazı kertenkeleler ise memeli hayvanlarda olduğu gibi doğurarak çoğalır. Kertenkele türlerinin bazıları zehirli, bazıları zehirsizdir.Bazı kertenkele türleri; yeşil iguana, deniz iguanası, bukalemun, dev kertenkele, zehirli kertenkele, parlak kertenkele,Kertenkele ile mücadelede ferdi yapılan mücadele etkili olamaz. Kertenkele kendisini tehlikede hisseder ise sizi ısırabilir.

KERTENKELE İNSANLARA NE TÜR ZARARLAR VERİR                                         
Kertenkele insanlara saldırıp direk ısırmaz fakat bahçemizdeki sebze ve meyveleri besin olarak tükettiği için bitkilerimize zarar verir. 

Evlerimize gelen kertenkele dış ortamdan evlerimize mikrop ve hastalık taşır ve yine evlerdeki saksıların yaprak ve çiçeklerini yediği için bunlara zarar verir.