Lağım faresi (sıçan keme)

Lağım faresi (sıçan) Rattus norvegicus :

Lağım Faresi ilaçlama yapılan böcek, haşere ve kemirgen türleri ilaçlamaları arasında en steril şekilde yapılması gereken ilaçlama türüdür. Çünkü son derece pis ve mikroplu ortamlarda yaşayan bu canlılar hayattayken zaten yeterince hastalık ve tehlike saçmaktadır. Fakat bunun dışında İlaçlama yöntemiyle öldürüldüğünde de lağım faresinin cansız bedeni çok hızlı bir şekilde imha edilmelidir. İnsecta Habitat İlaçlama Firmamız tarafından profesyonel ekiplerce gerçekleştirilen lağım faresi ilaçlama uygulaması son derece steril şartlarda yapılmakta olup kullanıcıların herhangi bir mağduriyet yaşaması söz konusu değildir.

Lağım Faresinin Özellikleri

Lağım faresi kemirgen türleri içinde diğer fare türleri arasında en tehlikelisidir. Lağım faresinin uyuşturma özelliği bulunmaktadır. Saldırgandır. İnsan ve hayvan organlarına doğrudan zarar verebilen özelliklere sahiptir.

  • Lağım faresi, çoğunlukla avını geceleri uyuşturarak ruhu duymadan zarar verir.
  • Lağım fareleri diğer fare türlerine göre daha büyük ve daha vahşi türlerdir.
  • Ergin bir lağım faresinin boyu (kuyruk hariç) 15-25 cm'dir.
  • Kiloları beslenme şekillerine göre değişkenlik gösterir ve genellikle 200 - 500 gr arasında değişmektedir.
  • Kısa ve küt burunlu, küçük kulaklara ve patlak gözlere sahip olan, kaba tüyleri kahverengi siyah, karın bölgesi gri beyaz arasında bir renktedir.
  • 13 mm den büyük aralıktan kolayca geçip gidebilir, 16 metre yükseklikten atlayabilirler.

Lağım Faresinin Zararları

  • Kemirgen bir canlı olduğu için sürekli olarak kemiren lağım fareleri en çok kablo kemirmeyi sever. Zira bu şekilde birçok yangına sebep olurlar.
  • Yaşam şekillerinin böyle olması onları çok tehlikeli birer canavar yapmaktadır.
  • Yiyecek bulmak için insanların yaşam alanlarına girebilen bu canlılar insan organlarını da kemirdikleri için tehlike saçmaktadırlar.
  • Ayrıca yaşadıkları yerler itibari ile yüzlerce zararlı virüs ve mikrobunda taşıyıcısı olması sadece kemirme özelliği değil yaydıkları hastalıklar ile de lağım farelerini çok tehlikeli kılmaktadır.

Yaşam Alanları

Lağım fareleri lağımlarda, Apartman binaların kömürlüklerinde, alt katlarında, otoparklarında kendilerine yuva yaparlar. Bina dışında ise akarsu kenarlarını, yol boyunca toprak atlarını ve özellikle çöp yığınlarını kendilerine yaşam alanı olarak seçerler. Yaratılışları itibari ile sürekli yiyecek arayan lağım fareleri yiyecek bulabilecekleri her yere girebilirler. İşte tam da bu yüzden son derece tehlike arz etmektedirler. Ailemizin ve sevdiklerimizin bulunduğu herhangi bir yerde onlara zarar verebilirler. Yaşam alanlarımızdan ancaklağım faresi ilaçlama yaparak gönderebiliriz.  

Lağım Farelerinde Çoğalma

Dişi lağım faresi 1 yılda 2 - 6 kez arası doğum yapar. Her doğum yaptığında 8-9 yavru doğurur. Dişi lağım farelerinin hamilelikleri 3 hafta kadar sürer. Toplam ömür ortalamaları 1 yıl olan lağım farelerinin yavruları 2-3 ay kadar kısa bir sürede yetişkin hale gelirler

Lağım Fareleri ile Mücadele - Yakalama- İlaçlama- Öldürme

Lağım fareleri yukarıda sayılan özellikleri ile çok tehlikeli bir fare türüdür. Yer yer kedi - köpek büyüklüğüne varabilen büyüklükleri ile korkutucu bir görünüşe ve özelliklere sahip olan lağım faresi ile mücadele dikkate alınmalıdır. Aksi halde çok çabuk çoğalabilir ve yaydıkları tehlike daha da büyüyebilir. Lağım fareleri ile kişisel olarak mücadele etmek hem çok tehlikeli hem de faydasızdır. 16 m yükseklikten hiç zarar görmeden atlayabilen bu tür haşereler ile kişisel olarak yapılacak yakalama veya öldürme girişimi başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Bu esnada zarar görmekte büyük bir ihtimaldir. Çünkü Lağım fareleri toplu olarak bulunduklarında insanlara yem gözüyle bakabilir ve saldırabilirler. Bu nedenle lağım faresi ilaçlama veya lağım faresi ile mücadele için başvurulması gereken ilk yer Profesyonel bir böcek ilaçlama şirketidir. Ki başvurma zamanı lağım faresinin ilk görüldüğü veya hissedildiği anda olmalıdır. Böylece ilaçlama uygulaması daha kısa sürede sonuçlanacaktır. Lağım Fareleri için kullanılan en etkili fare ilacı istasyon denen düzeneklerdir. Bu düzeneklerin içinde fareni çok sevdiği ve kokusu ile kendini cezbeden fare ilacı bulunmaktadır. Düzenekte farenin girişi için iki adet delik bulunmaktadır. Fare düzeneğin girişinden girip fare yemini yedikten sonra ölmektedir. İnsecta Haşere ilaçlama olarak fare ilaçlama uygulamalarında %100 sonuç almaktadır.