Pire

PİRE (Siphonaptera takımı)

Pire, haşere türleri arasında kan emerek yaşamını sürdüren insan ve hayvanlara zarar veren, alerjik hastalıklar yayan zararlı canlı türlerindendir. Genellikle geceleri aktif olan pire, uçma durumu olmayan sıçrayan bir haşere türüdür. Pire sadece insanlara zarar vermemektedir. Aynı zamanda kedi köpek gibi evcil hayvanlara da zarar vermektedir. Pireler senede 11 kez çiftleşirler. 1 Hafta gibi kısa bir sürede olgunlaşan pire, yedinci gün kan emmeye başlar. Pire ile mücadele, sıvı ilaçlama ile mümkündür. 

Pirealtı ayaklı ve eklem bacaklı bir haşeredir. Pirenin ayağının uç kısımları tutucu özelliktedir. Pirenin baş kısmı küçük gövdesi biraz daha büyüktür. Pirenin kafa kısmında 1 çift göz bulunur. Pirenin ağız kısmında kan emmeye yarayan hortum ve diş bulunur. Pire canlısın vücudunun yan tarafı basıktır. Pirenin vücudunun yassı olması pireye hareket kolaylığı sağlar. Pirenin kıllar arasında rahat hareket etmesi kolaylaşır. Pire yaşadığı ortama uygun şekilde beslenme sağlar. Kan emen pire ve bitki ile beslenen pire vardır. Bitki piresi bitkinin taç yapraklarını yiyerek beslenir. Pirede bulunan 6 bacak çok güçlü kaslara sahiptir. Pirenin arka ayakları ön ayaktan daha uzundur. Pirenin zıplamasını sağlayan arka ayaklardır. Pire kanatsız hayvandır, hareketlerini zıplayarak sağlar. Pirenin beslenmesinde kana ihtiyaç vardır. Pire çok hızlı hareket edebilen ve çoğalan bir böcektir. Pire görülen yerin hemen ilaçlama yapılması gerekir. Pire hastalık yayabilen bir haşeredir. Pire insanlara yaban hayvanları, kuşlar, kümes hayvanları, evcil hayvanlar, kedi köpek, haşere gurubu ve başka insanlardan gelebilir. Pire insana gelince sonra hemen kan emmeye başlar. Kan ile karnını doyuran ergin dişi pire yumurta bırakmaya başlar. Pire insanı ısırdığı zaman insanda kaşınma kızarma ve kabarma belirtileri görülür. Bir pire kan emdiği sürece günde 16 ile 18 yumurta bırakarak çoğalmaya devam eder. Pireler özelikle tozlu pis ortamda bulunmayı tercih eder. Pire yumurtasını her yere bırakmış olabilir. Pireler yumurta bırakırken her gün aynı yere ve toplu bir halde yumurta bırakmaz. Pirenin yumurtası sert yapılıdır. İlaçlamadan etkilenmez. İlk ilaçlamadan sonra 2.ilaçlama 20 gün sonra yapılmalıdır. Pireler insana zarar veren haşere olarak birçok hastalık bulaştırır. Pireden insana bulaşan bazı hastalıklar:
- tifüs hastalığı
- alerjik hastalıklar
- veba hastalığı
- dizanteri
- cilt hatalıkları
- humma mikrobu
Pireler türlerine göre farklı renklerde görülebilir. Pire siyah, kırmızı, kahverengi renklerde görülür. Dünya üzerinde 1500 - 1600 arası pire çeşidi bulunur. Pire yaşadığı ortama bağlı olarak değişik isimler alır; kedi piresi insan piresi, köpek piresi, pamuk piresi, fare piresi, su piresi,kar piresi, toprak piresi, tahta piresi, kum piresi pirenin en fazla bilinen isimleridir. Yukarıda saydığımız bu pire çeşitlerinin hemen hepsi insanlar üzerine gelebilen piredir.