Uyuz Böceği

Uyuz böceği bir deri böceği türü olup, insanların uyuz hastalığına yakalanmalarına neden olan böcek türüdür. Uyuz böcekleri insanların derisi içinde tünel açıp ilerler. İçine girdiği deriye yumurta bırakır. Böylece insanlarda hastalıkların görülmesine yol açar.Bu nedenleuyuz böceği ilaçlama kesinlikle yaptırılması gereken bir uygulamadır. Büyüklükleri yaklaşık 2-3mm olan uyuz böceğinin vücut yapısı yuvarlaktır. Sekiz tane bacağı bulunan bu haşere deri içerisinde ilerleyerek yumurtalarını deri içerisine bırakır ve aşırı kaşıntıya neden olur.  

Uyuz hastalığı deri üzerinde döküntülere, kabarmalara ve kızarıklığa yol açar. Uyuz böceğinin yumurtlamaya başlamasından 2 hafta sonra hastalık belirtileri başlar. Uyuz hastalığının belirtileri geceleri artan kaşıntıdır. Vücutta ilk önce vücudun en ince yerleri olan koltuk altı, dirsek içi, parmak arası gibi bölgelere yerleşir. Uyuz hastalığı insanlara bulaşan bir hastalıktır. Özellikle uyuz hastalığına yakalanmış insanların kullandığı eşyalar kullanmak uyuz hastalığının yayılmasına en önemli etkendir. Toplu yaşanılan alanlarda daha kolay bulaşır. Bu gibi alanların belirli aralıklarla uyuz böceği ilaçlama şirketleri tarafından uyuz böceği ilaçlama hizmeti almaları şarttır. Aksi halde insanların ciddi sağlık sorunları yaşanmasına sebep olunur.Kişiler uyuz böceğinden kurtulmak durumunu asla hafife almamalıdır. Çeşitli sorunların sebebi olan bu haşere oldukça zararlıdır.

 

Uyuz böceği hastalığı insanların yanı sıra hayvanlarda da sık sık görülmektedir. Eğer vücudunuz bir bölgesinde çok fazla kaşıntı oluyorsa yapmanız gereken ilk şey hemen sağlık kuruluşuna gitmek olmalıdır. Bunun ardından hangi alandan geldikleri belli olmayan uyuz böceğinden kurtulmakadına bulunulan alanlar uyuz böceği ilaçlama ile temizletilmelidir. Uyuz böceği hastalığının titiz olmayan insanlarda görüldüğü bilgisi doğru değildir. Böyle bir düşünce tamamen yanlıştır. Çünkü bu böcek ayırt etmeksizin temiz insanların derisinin içine de girebilir. Bu hastalığa yakalanan insanlardan uzak durmak gerekir. Çünkü uyuz böceğinin diğer insanların vücuduna yerleşme olasılığı yüksektir. Uyuz böceğinden korunmak için uyuz hastalığına yakalanan insanlardan uzak durmak gereklidir.

 

Uyuz böceği ilaçlama için Titiz ilaçlama şirketimizi gün boyu istediğiniz saatlerde arayabilirsiniz. Sağlık bakanlığı çalışma ruhsatına sahip Titiz ilaçlama şirketimiz uzman ilaçlama ekipleri ile uyuz böceği ilaçlama hizmeti vermektedir.

 

İlgili Sorular

 Uyuz insana ve hayvana nereden bulaşır?
 Uyuz nasıl hareket eder?
 Uyuz kimlerde görülür?
 Uyuz vucuda girince ne gibi belirtiler gösterir?
 Uyuzla mücadele nasıl olur?
 Uyuzun biyololojisi nasıldır?
 Uyuz böceği ne ile beslenir?
 Uyuz hastalığı ve uyuzun belirtileri?